Ochrona kapitału – czym jest i jak działa

Ochrona kapitału jest czymś w rodzaju zabezpieczenia przed stratami. Możliwość ta dedykowana jest osobom, które strasznie boją się ewentualnych niepowodzeń, a chęć podejmowania ryzyka oscyluje na bardzo niskim poziomie. Nie oznacza to jednak, że osoby o takim charakterze nie powinny więc inwestować wcale. Istnieje bowiem na rynku ochrona kapitału. Jest to narzędzie, które służy do utrzymania bezpiecznej wartości inwestycji, wpłacanych przez inwestora.

Fundusze, które objęte są ochroną kapitału można podzielić na dwa rodzaje:

  • Pierwsza z nich to fundusze z pełną ochroną kapitałów. Charakteryzują się faktem, że zabezpieczają środki inwestora na tyle, że po inwestycji nie traci nic oprócz opłaty manipulacyjnej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przy tym rozwiązaniu ciężko będzie dokonać drastycznie wysokich korzyści. Nie będziemy natomiast skazani na ryzyko, co niektórym odpowiada. Z pewnością tym rozwiązaniem cieszą się osoby, które nie mają zbyt wielkiego pojęcia o inwestycjach,
  • Druga możliwość to fundusze z częściową ochroną kapitału.

    Terminowa ,,część’’ oznacza stratę w poziomie najwyżej 10%. Rozwiązanie to, w porównaniu do opcji z pełną ochroną kapitałów ma szansę na uzyskanie większych zysków. Także dedykowane jest tym, którzy nie chcą podejmować dużego ryzyka, lecz mają tyle środków, aby pogodzić się z ewentualnymi stratami.

Obecnie w naszym kraju istnieje sześć produktów, które objęte są programem gwarancji ochrony kapitałów. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, zwłaszcza w pierwszych inwestycjach.