Kapitał własny i obcy – wady i zalety

Źródła inwestowania to bardzo istotna kwestia, nad którą zastanawia się każdy, kto rozważa możliwość przystąpienia do danej inwestycji. Oczywistym jest fakt, że za każdym typem rozwiązania stoi szereg wad i zalet, które zachęcają i odrzucają od skorzystania z poszczególnych z nich.

Prawda jest taka, że nie zawsze mamy wystarczająco dużo środków, które pozwolą nam na osiągnięcie zamierzonego celu. W takiej sytuacji jednym z rozwiązań jest skorzystanie z tzw.

kapitału obcego. Ta opcja posiada bardzo wiele zalet, lecz nie wszyscy chętnie z niej korzystają.

Być może przyczyną takich niechęci jest strach przed późniejszą odpowiedzialnością? Nie mniej jednak warto zastanowić się nad taką propozycją, ponieważ zapewnia ona płynność środków w danym przedsiębiorstwie, co z kolei gwarantuje stabilność wykonywania swoich funkcji. Jedną z najbardziej charakterystycznych zalet posiadania dawcy kredytu, inaczej zwanego wierzycielem, jest fakt, że nie ma on wpływu na działanie przedsiębiorstwa lub realizację inwestycji.

Jest to forma powiększenia środków kapitału, która nie idzie w parze z powiększeniem ich właścicieli. To więc bardzo ciekawa forma dofinansowania kapitału, należy się z nią na spokojnie zapoznać i zdecydować czy jest odpowiednia akurat dla naszej idei.

W odróżnieniu od kapitału obcego, kapitał własny może mieć swoje źródło zewnętrzne i wewnętrzne. Wówczas, gdy ten pierwszy może pozyskiwać środki jedynie z zewnętrznych pochodzeń.

Warto jednak pamiętać, że korzystanie z kapitału obcego niesie za sobą ryzyko finansowe, które dotyczy przykładowo stale rosnących odsetek.